Dinamo Tbilisi is in Zagreb
Our rival successfully played on UEFA Europa League group stage and moved to the next stage together with Ludogorets Bulgaria. Chernomorets defeated PSV Eindhoven and Dinamo Zagreb in the group. On February 20 it will play in the 1/16 final match of UEFA Europa League against French football club Olympique Lyonnais.
ოდესის ჩერნომორეცი მიმდინარე სეზონის პირველი ნახევრის დასრულების შემდეგ უკრაინის პრემიერ ლიგაში მეხუთე პოზიციაზე იმყოფება, მეორე ადგილზე მყოფ კიევის დინამოს – 1, ხოლო პირველ ადგილზე მყოფ დონეცკის შახტარს 6 ქულით ჩამორჩება. ოდესელებმა წარმატებით იასპარეზეს უეფას ევროპის ლიგის გათამაშების ჯუფურ ეტაპზე და ბულგარულ ლუდოგორეცთან ერთად მომდევნო ეტაპზე თამაშის უფლება მოიპოვეს. ჩერნომორეცმა ჯგუფში პსვ ეინდჰოვენსა და დინამო ზაგრებს აჯობეს. 20 თებერვალს, ევროპა ლიგის 1/16 ფინალში ოდესის ჩერნომორეცი ფრანგულ ლიონს უმასპინძლებს.
FC Dinamo Tbilisi arrived in Zagreb, Croatia and settled at hotel Double Tree by HILTON. Footballers had dinner and will hold pre-match training in the evening at Stadion Maksimir. Pre- match press conference will also take place.
დინამო თბილისი ხორვატიის დედაქალაქ ზაგრებში ჩაფრინდა და სასტუმრო Double Tree by HILTON- ში დაბინავდა. გუნდმა ისადილა, საღამოს კი მაქსიმირის სტადიონზე წინასამატჩო ვარჯიშს გამართავს. ვარჯიშამდე მატჩისწინა პრესკონფერენცია ჩატარდება. 26 ივლისს თბილისის დროით 22 საათსა და 45 წუთზე აღნიშნულ სტადიონზე უეფას ჩემპიონთა ლიგის მესამე საკვალიფიკაციო რაუნდის პირველი მატჩი გაიმართება, რომელშიც ერთმანეთის პირისპირ ზაგრებისა და თბილისის დინამოები წარდგებიან.
Dinamo continious preparation for the upcoming match. Tomorrow at 22:45 Tbilisi time our team will play the first leg of UEFA Champions League third qualifying match against GNK Dinamo Zagreb. At 20:45 today our team had training.
დინამო განაგრძობს მზადებას მომავალი მატჩისთვის. დღეს თბილისელებმა ზაგრების დროით 20 საათსა და 45 წუთზე მაქსიმირის სტადიონზე წინასამატჩო წვრთნა გამართეს. მანამდე კი სტადიონის საპრესკონფერენციო დარბაზში დინამოს სლოვაკმა მთავარმა მწვრთნელმა - იურაი იარაბეკმა და ჩვენი გუნდის ხორვატმა მცველმა - მატია შპიჩიჩმა ჟურნალისტების კითხვებს უპასუხეს. პრესკონფერენციისა და ვარჯიშის ამსახველ ვიდეო სიუჟეტებს ქვემოთ იხილავთ.
Head coach of our team Juraj Jarabek and defender of Georgian national team Ucha Lobzhanidze, also head coach of our rival team Zlatko Kranjčar and Josip Pivarić answered the questions of journalists. After press conference both teams had trainings. Tomorrow FC Dinamo Tbilisi will host GNK Dinamo Zagreb in the second leg of UEFA Champions League third qualifying round match.
დღეს დინამო არენაზე მატჩისწინა პრესკონფერენცია გაიმართა. ჟურნალისტების კითხვებს თბილისელთა მხრიდან გუნდის დამრიგებელმა - იურაი იარაბეკმა და საქართველოს ნაკრების მცველმა- უჩა ლობჟანიძემ, ხოლო სტუმართა რიგებიდან გუნდის მთავარმა მწვრთნელმა- ზლატკო კრანჩარმა და იოსიპ პივარიჩმა უპასუხეს. პრესკონფერენციის შემდეგ გუნდებმა მონაცვლეობით მატჩამდე ბოლო რეპეტიცია გაიარეს. შეგახსენებთ, რომ ხვალ უეფას ჩემპიონთა ლიგის მესამე საკვალიფიკაციო რაუნდის საპასუხო შეხვედრაში დინამო თბილისი დინამო ზაგრებს უმასპინძლებს.
The last club of Croatian defender was NK Osijek. Before that he played in Inter Baku, FC Sibir, NK Istra, SK Tavriya and NK Zagreb. Scribe played in AC Ajaccio during three seasons before coming to Dinamo.
ავსტრიულ შეკრებაზე გამგზავრებამდე დინამო თბილისის რიგებს კიდევ ორი ფეხბურთელი შეემატა. 28 წლის ხორვატი მარცხენა მცველი- მატია შპიჩიჩი და 28 წლის ფრანგი მეკარე- ანტონი სკრიბე. ხორვატმა მცველმა ბოლო სეზონი ოსიეკში გაატარა. მანამდე შპიჩიჩი ბაქოს ინტერში, სიბირში, ისტრაში, ტავრიაში და მშობლიურ ზაგრებში გამოდიოდა. სკრიბე დინამოში მოსვლამდე სამი სეზონი ფრანგული აიაჩოს ღირსებას იცავდა. კარიერა კი ფრანგმა კიპერმა მონპელიეში დაიწყო.
GNK Dinamo Zagreb became the best team of Croatia for 18 times. It won the last 11 champions in turn. Our rival won Croatian Cup for 14 times and Super Cup for 5 times. Dinamo became champion of Yugoslavia for 4 times and won Cup for 7 times.
დინამო 18- ჯერ გახდა ხორვატიის საუკეთესო კლუბი. ამ 18 ტიტულიდან ბოლო თერთმეტი ოქროს მედალი დინამომ მიჯრით მოიგო. ჩვენმა მეტოქემ 14- ჯერ აღმართა ხორვატიის თასი და 5- ჯერ სუპერთასი. დინამო 4- ჯერ გახდა იუგოსლავიის ჩემპიონი და 7- ჯერ თასის მფლობელი. ევროარენაზე კი 1966-1967 წლების სეზონში უეფას თასის წინამორბედი, ბაზრობათა თასი მოიპოვა. ფინალში მაქსიმირზე დინამომ ლიდსი 2:0 დაამარცხა, ხოლო საპასუხო მატჩი ელანდ როუდზე გატანილი გოლების გარეშე მორჩა.
49 year old Croatian Zoran Skerjanec became the new physical preparation coach of Dinamo Tbilisi. After finishing his career as a footballer (played in Dinamo Zagreb, Rijeka, Huelva) he became the coach.
დინამო თბილისის ფიზმომზადების მწვრთნელად 49 წლის ხორვატი- ზორან შკერიანეცი იმუშავებს. საფეხბურთო კარიერის დასრულების შემდეგ (რომლის დროსაც იგი ზაგრების დინამოს, რიეკას და ესპანური უელვას ღირსებას იცავდა) ზორან შკერიანეცმა მწვრთნელობა დაიწყო. 1998 წლიდან 2011 წლის ჩათვლით იგი ხორვატიულ რიეკაში მოღვაწეობდა. ამ პერიოდში პირველი და ახალგაზრდული გუნდების ფიზმომზადების მწვრთნელი გახლდათ. 2011-2012 წლების სეზონი მან საუდის არაბეთში გაატარა, სადაც საფეხბურთო კლუბ ალ ჰაზმის ფიზმომზადების მწვრთნელად მუშაობდა. გასულ სეზონში ზორან შკერიანეცი მისთვის მშობლიურ საფეხბურთო კლუბ რიეკას დაუბრუნდა.
Today at 22:45 Tbilisi time our team will play the first leg of UEFA Champions League third qualifying match against GNK Dinamo Zagreb. The match will take place at Maksimir Stadium in Zagreb and Channel 1 of the Public Broadcaster will ensure live broadcast of the match.
დღეს ზაგრებში, მაქსიმირის სტადიონზე, უეფას ჩემპიონთა ლიგის მესამე საკვალიფიკაციო რაუნდის პირველი მატჩი გაიმართება. დინამო ზაგრები დინამო თბილისს უმასპინძლებს, შეხვედრა კი თბილისის დროით 22 საათსა და 45 წუთზე დაიწყება. აღნიშნული დროიდან საზოგადოებრივი მაუწყებლის პირველი არხი, დინამოს ვებ გვერდი და ფეისბუქ გვერდი შეხვედრის პირდაპირ რეპორტაჟს შემოგთავაზებთ.
Today the third qualifying round draw took place in Nyon, Switzerland. Winner in Dinamo-Alashkert’s couple will compete with the winner in Dinamo Zagreb – Vardar’s couple. FC Dinamo Tbilisi defeated Alashkert FC with the score 2:0 in the first leg and FC Dinamo Zagreb defeated Vardar with the score 2:1 in Skopje.
დღეს შვეიცარიის ქალაქ ნიონში ჩემპიონთა ლიგის მესამე საკვალიფიკაციო ეტაპის წილისყრა გაიმართა. დინამო-ალაშკერტის წყვილში გამარჯვებული გუნდის მეტოქე დინამო ზაგრები-ვარდარი სკოპიეს წყვილში გამარჯვებული გუნდი იქნება. შეგახსენებთ რომ თბილისელებმა ალაშკერტს მეორე საკვალიფიკაციო ეტაპის პირველ შეხვედრაში 2:0 აჯობეს, ხოლო ზაგრების დინამომ სკოპიეში დაამარცხა ვარდარი ანგარიშით 2:1. პირველი მატჩი 26/27 ივლისს გაიმართება (ზაგრები/სკოპიე), საპასუხო კი 2/3 აგვისტოს (თბილისი/ერევანი).
On July 26 FC Dinamo Tbilisi will play 150th match on Euro arena. Our team will compete with GNK Dinamo Zagreb in Zagreb at Stadion Maksimir. GNK Dinamo Zagreb is the most successful and titled club of Croatia.
26 ივლისს დინამო თბილისი ევროთასებზე საიუბილეო, 150- ე შეხვედრას ზაგრებში, მაქსიმირის სტადიონზე, ადგილობრივ დინამოსთან გამართავს. დინამო ზაგრები ხორვატიის ყველაზე ტიტულოვანი და წარმატებული კლუბია. ჩვენი მომავალი მეტოქე 1911 წელს დაარსდა და 1945 წლამდე, გამოდიოდა როგორც - პირველი ხორვატული ქალაქური სპორტული კლუბი. 1945 წლიდან 1991 წლამდე გუნდს დაერქვა დინამო, ხოლო მომდევნო 2 წელი ჰაშკის სახელით ასპარეზობდა. 1993- დან 2000 წლამდე ზაგრებელები კროაციას სახელით თამაშობდნენ, 2000 წლიდან კი ისევ ძველი სახელი- დინამო დაიბრუნეს. დინამო საშინაო მატჩებს მაქსიმირის სტადიონზე ატარებს, რომლის ტევადობაც 39 000 მაყურებელზეა გათვლილი. მთავარი საკლუბო ფერი კი - ლურჯია.
During additional time Jaba Jighauri kicked but missed the target. FC Dinamo Tbilisi defeated Alashkert FC with the score 3:1 on aggregate. Tomorrow Dinamo’s rival in the third qualifying round will be revealed after the match between Dinamo Zagreb – Vardar.
მეორე ნახევარი დინამოელთა შეტევით განახლდა. ხუთ წუთში ჩვენმა გუნდმა კუთხურიდან ბურთი მოაწოდა, გიორგი ქვილითაიამ დასწრებაზე თავით ითამაშა, ბურთი კი სულ მცირედით აცდა კარის დაუცველ კუთხეს. მომდევნო შეტევაში კი გიოზალიანმა ითამაშა სწრაფად და აღადგინა წონასწორობა 1:1. ტაიმის შუაში მასპინძლებმა სათამაშო უპირატესობა მოიპოვეს, მაგრამ რეალურ ხიფათამდე საქმე აღარ მისულა. 83- ე წუთზე შეცვლაზე შემოსულმა გიორგი პაპუნაშვილმა მეტოქის საჯარიმოს მისადგომებთან მიიღო ბურთი და უძლიერესი დარტყმით გაგზავნა კასპაროვის კარისკენ. ალაშკერტი გაშვებული გოლისგან კარის ხარიხამ იხსნა. მატჩის დამატებულ მეორე წუთზე ჯაბა ჯიღაურის სახიფათო დარტყმა არის აღსანიშნავი და შეხვედრაც დასრულდა. დინამომ ორი მატჩის ჯამში 3:1 დაამარცხა ალაშკერტი და ჩემპიონთა ლიგის მესამე საკვალიფიკაციო რაუნდში გავიდა.ხვალ კი დინამოელთა მეტოქე გაირკვევა- ზაგრების დინამო სკოპიეს ვარდარს უმასპინძლებს.
Today FC Dinamo Tbilisi and GNK Dinamo Zagreb competed with each other. The match finished with the victory of our team 3:1. Our team had priority and besides three goals had many chances to score. Levan Kharabadze opened the score on 26th minute.
ვიტალი დარასელიას თასის წლევანდელი გათამაშების ბოლო დღე ორი დინამოს შეხვდრით გაიხსნა. ერთმანეთს თბილისის და ზაგრების დინამოს ფეხბურთელები დაუპირისპირდნენ. მატჩი მაღალ ტემპში წარიმართა და მასპინძელთა გამარჯვებით, ანგარიშით 3:1 დასრულდა. სათამაშო ინიციატივა თბილისელთა ხელთ იყო და გატანილი გოლების გარდა, ჩვენმა ჭაბუკებმა რამდენიმე ხელსაყრელი მომენტი ვერ გამოიოყენეს. შეხვედრაში ანგარიში 26- ე წუთზე ლევან ხარაბაძემ გახსნა. ცოტახანში მასპინძელთა აქტიურობას მეორე გოლი მოჰყვა რენატო იოსიპოვიჩის კარში. გოლი თავის აქტივში თაზო ბაბუნაძემ ჩაიწერა. მეორე ტაიმის სტარტზე ფილიპ მიჰალიევიჩის გოლით ხორვატებმა ერთი ბურთი გაქვითეს, თუმცა საბოლოო ანგარიში პაექრობის ბოლო წუთზე ზუკა დავითაშვილმა ზუსტი დარტყმით დააფიქსირა - 3:1 და დინამო თბილისმა ტურნირი გამარჯვებით დაასრულა.
Many stars of Croatian football have played in GNK Dinamo Zagreb. Among them are: Tomislav Ivkovic, Tomislav Butina, Dario Simic, Zvonimir Boban, Robert Prosinecki, Ivica Olic, Zvonimir Soldo, Luka Modric and others.
დინამო ზაგრებში ხორვატული ფეხბურთის არაერთ ვარსკვლავს უასპარეზია. გუნდის მაისური სხვადასხვა დროს ტომისლავ ივკოვიჩს, ტომისლავ ბუტინას, დარიო შიმიჩს, ზვონიმირ ბობანს, რობერტ პროსინეჩკის, ივიცა ოლიჩს, ზვონიმირ სოლდოს, ლუკა მოდრიჩს და სხვა გამოჩენილ ფეხბურთელს მოურგია.
GNK Dinamo Zagreb vs HNK Hajduk Hplit is a derby. These teams have competed for 206 times. From them our rival won for 87 times and lost for 66 times. On July 24, 207th derby will take place.
დინამოს ყველაზე თვალსასეირო და დაძაბული მატჩები სპლიტის ჰაიდუკთან აქვს. მარადიული დერბი 206 ჩატარებულ შეხვედრას ითვლის, საიდანაც დინამომ 87- ჯერ იმარჯვა, 66 შეხვედრაში კი მოედანი თავაწეული ჰაიდუკმა დატოვა. 24 ივლისს 207- ე დერბი გაიმართება.