zonde – Turkish Translation – Keybot Dictionary

Spacer TTN Translation Network TTN TTN Login Deutsch Français Spacer Help
Source Languages Target Languages
Wikipedia
Zonde (religie)  In verschillende religies is een "zonde" een ernstige of minder ernstige handeling tegen de morele wetten van de godsdienst. De term impliceert ongehoorzaamheid aan God en wordt gebruikt in het jodendom, christendom en islam, maar niet in religies als het boeddhisme en in systemen waarin geen persoonlijke godheid is. De zonde is vaak sterk verweven met de religieuze betekenis van schuld. Günah  "Günâh", (Arapça: خطيئة lang=ar (khata'), إثم lang=ar (ithm)), (Farsça: گناه lang=fa (gonāh), (Urduca: گناہ lang=ur ) genellikle dinî bağlamda kullanılan bir terimdir. Tanrı'nın açıkladığı ilâhi kanunlara karşı yapılan bilinçli ihmâlkârlık veya inkâr olarak da tanımlanabilir. Günâh işleyenlere veya günâhı olanlara ''günahkâr'' denir. Büyük günah işleyene ''fâsık'' denir. Küçük günahta ısrar, ''büyük günaha'' yol açar. Büyük günahta ısrar ise ''küfre'' götürür. 72, 76 veya 99 büyük günah vardır. Günümüz Türkçesinde Tanrı'nın (İslâm'da Allah'ın) arzu ve emirlerine uygunsuz her şeyi tanımlamak için kullanılır. İbrahimî dinler de dâhil olmak üzere, birçok farklı inanç ve f 72, 76< 76 ve veya 99 büyük g büyük günah vardır. Günümüz Türkçesinde Tanrı'nın (İslâm'da Allah'ın) arzu ve emirlerine uygunsuz her şeyi tanımlamak için kullanılır. İbrahimî dinler de dâhil olmak üzere, birçok farklı inanç ve felsefede, dinî nitelik taşısın taşımasın, günah kavramı mevcuttur. Türkçe'de bu kavram için kullanılan günâh sözcüğü Farsça kökenlidir. Örneğin haksız yere adam öldürmek, hırsızlık yapmak, dinde bid'at çıkarmak, rüşvet almak ve vermek, emanete hıyanet etmek, başkasının hakkını yemek, domuz eti yemek, alkol tüketmek, kumar oynamak, küfür etmek, yalan söylemek, faizcilik yapmak, zînâ etmek İslâm dinine göre haram ve günâhtır.

Keybot      20 Results   6 Domains
  www.ibnzura.com  
Zie, het lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt (Johannes 1:29)
İşte, dünyanın günahını ortadan kaldıran Tanrı Kuzusu! (Yuhanna 1:29)
  6 Hits wordplanet.org  
29 Des anderen daags zag Johannes Jezus tot zich komende, en zeide: Zie het Lam Gods, Dat de zonde der wereld wegneemt!
28Bütün bunlar Şeria Irmağı'nın ötesinde bulunan Beytanya'da, Yahya'nın vaftiz ettiği yerde oldu.
  5 Hits christiananswers.net  
God is heilig en rechtvaardig en hij moet daarom de zonde straffen, maar hij is ook liefdevol en genadig en hij wil ons niet straffen.
Bu problemi çözmek için, Tanrı, yegâne Oğlu İsa Mesih’i, Rab’bin tecessüm etmiş hali, yani tamamen Rab ve tamamen insan olarak, bizim günah borcumuzu ödemeye gönderdi.
  6 Hits www.christiananswers.net  
Lees ‘God’s Story’ om beter te begrijpen wie God is, wie wij mensen zijn, de aard van de zonde, Gods plan, enz. - Ga…
Tanrı’nın ve insanın kim olduğunu, günahın doğasının ve Tanrı’nın planının ne olduğunu daha iyi anlamak için Tanrı’nın Öyküsünü (Yaratılıştan Sonsuzluğa metni) okuyun. - Bakınız…
  www.prague.fm  
Met zijn wereldklasse producties van opera, ballet en klassieke muziek, zijn uitzonderlijk mooie en historische locaties en ongelooflijk betaalbare prijzen van kaartjes is het geen verrassing dat Praag één van de echte culturele centra in de wereld is.
Çek Filarmoni Orkestrası. Bu orkestranın ilk performansını 1896 yılında Antonín Dvořák yönetmiştir ve o zamandan bu yana çok sayıda ünlü orkestra şefine sahip olan grup, Gustav Mahler’den Leonard Bernstein’e kadar birçok konuk orkestra şefi tarafından da yönetilmiştir. Rudolfinum’da olan Çek Filarmoni Orkestrası’nın gösterileri her zaman çok üstün bir kalitededir. Adres: Rudolfinum, Nám. Jana Palacha, Staré Město www.czechphilharmonic.cz.