zonnestelsel – Turkish Translation – Keybot Dictionary

Spacer TTN Translation Network TTN TTN Login Deutsch Français Spacer Help
Source Languages Target Languages
Wikipedia
Zonnestelsel  Het "zonnestelsel" is een planetenstelsel dat bestaat uit de Zon en de hemellichamen die door de zwaartekracht aan de Zon gebonden zijn. De Zon is een klasse G2 ster met een diameter van 1,39 miljoen kilometer. De Zon neemt 99,86% van de massa in het zonnestelsel voor haar rekening. Güneş Sistemi  "Güneş Sistemi"; Güneş ve onun çekim etkisi altında kalan sekiz gezegen ile onların bilinen 166 uydusu, beş cüce gezegen (Ceres, Plüton, Eris, H beş [[cüce gezegen (Ceres, Plüton, Eris, Haumea, Makemake) ile onların bilinen altı uydusu ve milyarlarca küçük gök cisminden oluşur. Küçük cisimler kategorisine asteroitler, Kuiper kuşağı nesneleri, kuyrukluyıldızlar, göktaşları ve gezegenler arası toz girer.

Keybot      69 Results   7 Domains
  16 Hits pixnio.com  
Aarde, heelal, ruimte, planeet, continent, zonnestelsel
Dünya, evren, uzay, planet, kıta, güneş sistemi
  16 Hits junior.edumedia-sciences.com  
Het zonnestelsel en nog verder
Güneş sistemi ve yıldızlar
  6 Hits www.takenouchi-documents.com  
In de vooroorlogse periode, sommige onderzoekers bepleit dat de hemelse land van Hidama verwezen naar de zon Echter, de moderne theorie (die nu meer geaccepteerd) verwijst het naar een planeet buiten het zonnestelsel,.
Hidama Heavenly arazi (天日玉国): Bu Takenouchi Belgeler yazılmıştır. Bu insanların memleketi. Bazen olarak yazılır (天日 玉 球 国). Savaş öncesi dönemde, bazı araştırmacılar Hidama ve Heavenly kara güneş anılacaktır olduğunu savundu. Ancak, modern Teorisi (şimdi daha kabul olan), güneş sistemi dışındaki bir gezegende bunu ifade eder.
  www.gran-turismo.com  
De diameter van de maan is ongeveer een kwart van die van de aarde, en daarmee is hij een van de grotere satellieten van ons zonnestelsel. Tijdens deze tweede maanverkenningsmissie moet je heuvelafwaarts racen naar de voet van de enorme St.
Ay'ın çevresi Dünya'nın dörtte biri kadardır ve Ay'ı güneş sistemindeki en kapsamlı ve geniş uydusu yapar. İkinci ay keşif görevinde Hadley Rille'de bulunan büyük St. George kraterindeki üsse doğru yarış yapacaksınız. Burası Apollo 15'in 31 Temmuz 1971'de ilk EVA (Extra-Vehicular Activities) araştırmalarının yapıldığı yerdir. LRV (Lunar Roving Vehicle) aracı Dünya'da 210 kilogramken Ay'ın yüzeyinde sadece 35 kilogramdır. Gökteki en yakın komşumuzun yüzeyinde sıçrama tecrübesini yaşayın!
  12 Hits www.eso.org  
Eeuwenlang hebben filosofen en wetenschappers nagedacht over of er mogelijk bewoonbare planeten buiten ons zonnestelsel kunnen bestaan. Vandaag de dag is dit geen speculatieve gedachte meer. De afgelopen decennia zijn er door astronomen over de hele wereld, vele honderden exoplaneten ontdekt.

ESO bu sene 50.yılını tamamlıyor ve bu önemli yıl dönümünü kutlamak için tarihimize kısa bir göz atacağız. 2012 yılı boyunca ayda bir kez yayınlanan haftanın 'önceden ve ÅŸimdi' özel fotoÄŸrafı La Silla ve Paranal gözlem yerleÅŸkesinde, ESO'nun Åžili Santiyago'da bulunan tesislerinde ve Almanya Garching Münih'teki merkez ofisinde yıllar içinde her ÅŸeyin nasıl deÄŸiÅŸtiÄŸini göstermektedir. 

Åžili’nin Atacama Çölü’ndeki ESO’nun Paranal Gözlemevi’nde çekilen bu ayki fotoÄŸraf çiftimizde inÅŸaat alanının Kasım 1999’daki hareketli hali ile Paranal Konukevi olarak bilinen konaklama binasının günümüzdeki tamamlanmış halini karşılaÅŸtırıyoruz. O zamandan günümüze deÄŸiÅŸimi düÅŸündüÄŸümüzde; çekiç ve matkapların seslerinden, vinç ve traktör gürültülerinden sonra çöl binalarına çevresiyle uyum içinde huzur dolu bir sakinlik gelmiÅŸ. Yapımında doÄŸal malzemeler ve renkler kullanılmış ve zemindeki var olan çöküntünün içine yerleÅŸtirilmiÅŸ, tamamlanan bina manzaraya karışmış.

Konukevi aşırı kuru havanın, GüneÅŸ’ten gelen yoÄŸun mor-ötesi radyasyonun, sert rüzgârların ve yüksek rakımın günlük yaÅŸamın bir parçası olduÄŸu hayal edilebilen en ÅŸiddetli tabiatta çalışan gökbilimciler ve diÄŸer personel için kalacak yer olarak yapıldı.  Ayrıca bu ağır koÅŸullarda çalışan konukevini yapan yüklenici firma gözlemevi personelini kurak ortamdan korumak için çölde çok takdir edilecek bir vaha oluÅŸturdular ve tamamlanmış bina tüm bu zorlu iÅŸlerin bir vasiyeti gibidir. Bu ödüllü konukevinde 100’den fazla oda, çok sayıda ortak kullanım alanların yanı sıra kantin, salon, havuz, spor salonu ve kütüphane bulunmaktadır. Batı cephesinde çöl boyunca Pasifik Okyanusu ve gün batımı yönünde muhteÅŸem bir manzaraya sahiptir.

Bu fotoÄŸraflarda görülebilen bir baÅŸka özellik konukevinin arkasında 2600 metre rakımda Cerro