zonsopgang – Turkish Translation – Keybot Dictionary

Spacer TTN Translation Network TTN TTN Login Deutsch Français Spacer Help
Source Languages Target Languages
Keybot      93 Results   7 Domains
  77 Hits pixnio.com  
zonsopgang, zonsondergang, hemel, aard, sfeer, zon, wolk, landschap
çöl, kum, toprak, Doğa, taş, gölge, Doğa, manzara
  5 Hits www.chinesetimeschool.com  
Schitterende zonsopgang
Çarpıcı gündoğumu
  www.foreca.ro  
Zonsopgang: 06:53
Gündoğumu: 06:53
  www.hotelpanada.it  
Het San Marcoplein wordt gedomineerd door de hoge campanile (klokkentoren) en de prachtige basiliek. Het is een salon in steen uit Istria omringd door oude cafés met een onvergelijkelijke sfeer. Bij zonsopgang wordt het romantisch en nog aangenamer wanneer de orkesten hun zoete melodieën spelen.
San Marco, yüksek çan kulesi ve büyüleyici bazilikası ile, İstriya taşından yapılan ve tarihi cafelerle çevrili, günbatımında daha romantik ve sakin bir hale gelen, kendine özgü atmosferine sahip bir meydandır.
  5 Hits hotornot.com  
Gewoon wandelen rond Praag is een fascinerende ervaring, als elke hoek onthult nieuwe klassieke architectuur. Of als u op zoek bent naar iets magisch en romantisch te doen, waarom dan niet een wandeling over de Karelsbrug bij zonsopgang?
Hot or Not, Çek Cumhuriyeti'ndeki kişilerle sohbet etmek, eğlenmek, flört etmek, hatta buluşmak için en iyi yer. Her köşesi yeni klasik mimariyle dolu Prag'da sokaklarında gezinmek bile büyüleyici bir deneyim. Daha romantik ve büyüleyici bir şeyler yapmak istiyorsan Charles Köprüsü'ne inmeye ne dersin? Aynı zamanda Brno da müthiş restoranların yanısıra eski ve yeni çarpıcı birçok binalarla dolu. Ya da susadıysan arkadaşını Pilsen'deki, efsanevi Pilsener- Urquell bira fabrikasına götürebilirsin. Bunların hepsinden tamamen uzaklaşmak için Çek Cumhuriyeti'ndeki efsanevi kaplıca merkezlerinden birine kendini şımartmak ve tam bir rahatlama için gidebilirsin.
  3 Hits www.eso.org  
Op de achtergrond kleurt de zonsopgang de hemel van Paranal in een prachtig pastelpalet terwijl tot voorbij de horizon een zee van wolken zich uitstrekt boven de Stille Oceaan, die op slechts 12 kilometer van Paranal ligt.

Filozoflar ve bilim insanları, GüneÅŸ Sistemi’nin dışında yaÅŸanabilir gezegenlerin var olma olasılığını yüzyıllardır merak etmiÅŸlerdir. Günümüzde, bu fikir bir kurgu olmaktan çıkmıştır: son birkaç on yılda dünyanın dört bir yanında gökbilimciler tarafından yüzlerce ötegezegen keÅŸfedilmiÅŸtir. Bu yeni dünyaların araÅŸtırılmasında çok çeÅŸitli teknikler kullanılmaktadır. Yukarıdaki olaÄŸanüstü fotoÄŸrafta, bu yöntemlerden ikisini kullanan teleskoplardan HARPS tayfçekeri ile ESO’nun 3.6 metrelik teleskopu ve CoRoT uzay teleskopu aynı karede yer almaktadır. FotoÄŸraf, ötegezegenler üzerinde çalışmalar yapan Alexandre Santerne tarafından çekilmiÅŸtir.

Dünyanın en önde gelen ötegezegen avcısı Yüksek Hassasiyetli Dikine Hız Gezegen Avcısı (HARPS) tayfçekeri, ESO’nun 3.6 metrelik teleskopu üzerinde bulunan bir aygıttır. Bu görüntünün solunda, söz konusu teleskopun açık kubbesi, Yeni Teknoloji Teleskopu’nun açısal kubbe doÄŸrultusunda görülebilir. HARPS, yörüngedeki gezegenin kütle çekimiyle hafifçe titreyen bir yıldızın hareketinde meydana gelen küçük deÄŸiÅŸiklikleri saptayarak ötegezenler bulmaktadır. Bu, ötegezegenleri bulmak için kullanılan dikine hız tekniÄŸidir.

20 saniyelik bu pozda, gökyüzünde yukarıdaki soluk ışık izi bir meteor deÄŸil, CoRoT’a (Konveksiyon, Dönme ve Gezegen GeçiÅŸi Uzay Teleskopu) aittir. CoRoT, önünden gezegen geçen bir yıldızın ışığının azalmasını temel alan geçiÅŸ yöntemiyle gezegenleri araÅŸtırır. Uzay teleskopunun Dünya atmosferi üzerindeki konumu, yıldızların parıltısının çıkarılmasından dolayı gözlemlerin hassasiyetini arttırır. GeçiÅŸ yöntemiyle bulunan potansiyel gezegenlerin varlığı, dikine hız yöntemi gibi tamamlayıcı teknikler kullanılarak doÄŸrulanır. Bu fotoÄŸrafın çekildiÄŸi gece, CoRoT tarafından saptanan ötegezegen adayları, HARPS kullanılarak izlenmiÅŸtir!

Ne yazık ki, Kasım 2012’de CoRoT üzerinde bir bilgisayar