zuidoosten – Turkish Translation – Keybot Dictionary

Spacer TTN Translation Network TTN TTN Login Deutsch Français Spacer Help
Source Languages Target Languages
Keybot      18 Results   6 Domains
  www.google.ad  
Windsor Southeast Supervisory Union (WSESU) bevindt zich aan de oever van de Connecticut River in het zuidoosten van Vermont. De unie is vergelijkbaar met een scholengemeenschap: de vier scholen bieden onderwijs aan meer dan 1200 leerlingen van de peuterschool tot de zesde klas van de middelbare school.
Windsor Southeast Supervisory Union (WSESU), Connecticut Nehri'nin kıyısında, Vermont'un güney doğusunda faaliyet göstermektedir. Eğitim bölgesine benzer bir işleyişe sahip olan birliğin, anaokulu düzeyinden 12. sınıfa kadar 1200 öğrencisi vardır. WSESU, öğrencileri topluma karşı sorumlu ve yararlı bireyler olarak yetiştirmeyi misyon olarak benimsemiş bir eğitim kuruluşudur.
  2 Hits www.gran-turismo.com  
Dit beroemde circuit is aangelegd in het weelderige Britse Kent, dertig kilometer ten zuidoosten van London. Het circuit staat bekend om zijn toerwagen- en Formule 3-races, maar ook om zijn waanzinnige configuratie met veel afwisseling.
Londra’nın 30 kilometre güneydoğusunda bulunan bu meşhur pist, Birleşik Krallık’ın Kent vilayetinde kurulmuştur. Bu pist Touring Car ve F3 yarışlarıyla ünlüdür ama ayrıca inişler ve çıkışlarla inanılmaz bir tasarıma da sahiptir. Başlangıç çizgisinden itibaren dar virajlar başlar ve pistin yarısında oldukça heyecan verici yükselen ve alçalan yüksek hızla girilebilecek virajlara sahiptir. Bu eşi benzeri olmayan pistin hakkından gelmek istiyorsanız, pisti tüm yönleriyle öğrenmelisiniz.
  2 Hits www.eso.org  
Daarbij creëert de koude Humboldtstroom in de Stille Oceaan een laag van koele lucht en belemmert zo de vorming van regenwolken. Bovendien zorgt een hogedrukgebied in het zuidoosten van de Stille Oceaan voor circulerende wind - waaruit een anticycloon ontstaat - die ook het droge klimaat van de Atacama-woestijn in stand houdt.

Atacama Çölü dünya üzerindeki en kuru yerlerden birisidir. Birçok deÄŸiÅŸik faktör kuraklığa katkı saÄŸlar. Görkemli And sıradaÄŸları ve Åžili’nin kıyı ÅŸeridi boyunca uzanan daÄŸlar doÄŸudan batıya doÄŸru bulutları engeller. Ayrıca, sıcak havanın kıyıda oluÅŸan soÄŸuk havanın üzerine çıkarak yüksek kesimlerde hava sıcaklığını arttırmasıyla oluÅŸan enverziyon olayına sebep olan Pasifik Okyanusu’ndaki Humboldt soÄŸuk kıyı akıntısı yaÄŸmur bulutlarının oluÅŸumunu engeller. Dahası,Atacama Çölü’nün havasının kuru kalmasına yardımcı olan antisiklon formunda dolaÅŸan rüzgârları güney doÄŸu Pasifik Okyanusu’ndaki yüksek basınç alanları oluÅŸturur. Bu kurak koÅŸullar ESO’nun Çok Büyük Teleskopu’nun (VLT) Atacama Çölü’ndeki Paranal’a yerleÅŸtirilmesindeki baÅŸlıca etkendi.Cerro Paranal’ın zirvesinde bulunan Paranal Gözlemevi’nde yağış seviyesi sık sık 10%’un altında düÅŸen nemle birlikte genellikle yılda 10 milimetrenin altındadır. Yılda 300 açık gece ile gözlemsel koÅŸullar mükemmeldir.

Atacama Çölü’ndeki astronomik gözlemler için mükemmel koÅŸullar nadiren havadan etkilenir. Ancak, kar her yıl birkaç gün için Atacama Çölü’nü ziyaret eder. Bu fotoÄŸraf CerroParanal’ın harika bir panoramik görüntüsünü gösteriyor. VLT soldaki tepede ve VISTA tarama teleskopu saÄŸ tarafa yakın biraz daha alçak tepededir. Mavi gökyüzü bir baÅŸka açık güneÅŸli günü gösteriyor. Fakat bu sefer ince bir kar tozu çöl manzarasını farklı bir ÅŸekilde olaÄŸanüstü güzellikteki sıra dışı görünüme dönüÅŸtürdü.

Bu görüntü ESO FotoÄŸraf Elçisi Stéphane Guisard tarafından 1 AÄŸustos 2011’de çekilmiÅŸtir.

Bağlantılar