zonlicht – Turkish Translation – Keybot Dictionary

Spacer TTN Translation Network TTN TTN Login Deutsch Français Spacer Help
Source Languages Target Languages
Keybot      183 Results   19 Domains
  11 Hits pixnio.com  
natuur, zonsondergang, hemel, sfeer, cloud, zon, bewolkt, zonlicht
insanlar, heykel, heykel, toprak, sanat, Asya, taş, manzara
  8 Hits www.interelectronix.com  
BelangrijkDe mechanische niet-verblindende antireflectie is de voordelige veredeling voor inzetplekken zonder direct zonlicht.
ÖnemliMekanik matlaştırma, direkt güneş ışığı olmayan yerler için en hesaplı işlemdir.
  99 Hits www.q-lab.com  
Q-TRAC Proeven Met Geconcentreed Zonlicht
Q-TRAC Doğal Güneş Işığı Yoğunlaştırıcısı Testi
  www.graco.com  
Slangdeksel is bestand tegen zonlicht, ozon, zuurstof en extreme weersomstandigheden
Hortum kapağı güneş ışığı, ozon, oksijen ve zorlu hava şartlarına dayanır
  2 Hits www.sonymobile.com  
Een duidelijk scherm, zelfs in vol zonlicht.
WhiteMagic™ teknolojisi: İşte bu işe yarar
  3 Hits microsites.lomography.com  
Pas de sfeer van je opnamen aan met een set kleurtemperatuurfilters. Geef huidtinten een lichte, zonnige gloed met een warme filter, of verminder de oranje tint tegen kunstlicht of direct zonlicht met een koele filter.
Color Temperature Filtreler ile fotoğrafının tonunu değiştir. Ten renklerine aydınlık, güneşi yansıtan bir parlaklık vermek için sıcak filtreyi, yapay ışıkların ya da direkt güneşin turuncu tonlarını azaltmak için soğuk filtreyi kullan.
  26 Hits www.jbl.de  
Ook de liefhebbers van terraria konden we een nieuw product voorstellen. De bewezen L-U-W zonlicht straallampen, de 3-in-1 oplossing die L(icht), U(V) en W(armte) biedt, is volledig in een nieuw jasje gestoken en is nu nog robuuster en duurzamer.
At the Interzoo we were also able to present some new products to our terrarium enthusiasts. Our popular L-U-W solar lights (spotlights), a 3in1 complete solution with L(ight), U(V) and W(armth) have been completely reworked and have now even longer durability and sturdiness.
  www.bridgat.com  
50k douche zak voor buiten gebruik Zwart oppervlak zorgt ervoor dat meer zonlicht wordt geabsorbeerd Hoge kwaliteit PVC materiaal Het water zal worden verwarmd door zon te 40 graden in 3 uur SPECIFICATIES Producttype Douche zak .
20L duş çanta dış kullanım için Siyah yüzey daha fazla güneş ışığı absorbe sağlar Yüksek kaliteli PVC malzeme Su 40 derecede güneş tarafından 3 saat içinde ısıtmalı TEKNİK ÖZELLİKLER Ürün türü Duş çanta Renk ..
  www.dutchplantin.com  
Grote kans dat die uit Ecuador komen. Hier, op de evenaar, is veel zonlicht terwijl het ’s nachts flink afkoelt. Daardoor groeien de jonge planten langzaam maar intens, en worden de rozen uiteindelijk stevig en groot.
Those thick-stemmed roses with large flowers in bright colours? It is quite likely they stem from Ecuador. Here, at the equator, there is plenty of sunlight while the nights remain quite cool. As a result, the young plants grow slowly but develop fully, and the roses grow firm and large. Increasingly, nowadays, growers in Ecuador…
  www.takenouchi-documents.com  
Kei: Het is natuurlijk aan te nemen dat de acht zonlicht embleem dient overeen te komen 'gai' omdat het een groter geheel. In de Takenouchi documenten is het omgekeerde. Het is aan de toekomstig onderzoek om uit te vinden of er een fout zou kunnen optreden tijdens het proces van die tot de documenten of kunnen er andere bijzondere redenen.
Kei: Bu oldukça büyük bir birim olduğu gibi sekiz güneş amblemi 'gai' karşılık gerektiğini düşünmek doğaldır. Ancak, Takenouchi Belgeler, bunun tersidir. Bu bir hataydı belgeler aşağı teslim sürecinde oluşmuş olabilir ya da başka özel nedenleri olabilir olup olmadığını öğrenmek için yukarı gelecek araştırma etmektir.
  2 Hits www.fir-tex.com  
Een Far Infrared Ray (Verre Infrarood Straal) is een deel an het zonlicht spectrum dat voor het menselijk oog onzichtbaar is. Het complete spectrum van het zonlicht bestaat uit zichtbare en onzichtbare stralen.
Dalga boyu 4-50 mikron arasında değişen “kızıl ötesi” aynı zamanda “biyogenetik” ışınlar olarak anılır. Bu ışınların özellikle bitkiler, hayvanlar ve insanlardaki canlı hücrelerin iyileşmesi ve gelişmesi sürecini desteklediği ve geliştirdiği görülmüştür. FIR-TEX kumaşı da bu aralıktaki ışınları yayar.
  artlibrary.net  
Monet, Sisley, Morisot en Pissarro kan worden beschouwd als de “zuiverste” impressionisten, in hun consequent nastreven van een kunst van spontaniteit, zonlicht en kleur. Degas verworpen veel van dit, omdat hij geloofde in het primaat van het tekenen over kleur en gekleineerd de praktijk van het schilderen van buiten.
Monet Sisley, Morisot ve Pissarro doğallık, güneş ışığı ve renk bir sanat onların tutarlı peşinde, “saf” Impressionists kabul edilebilir. O rengin üzerinde çizim önceliğine inanan ve açık havada resim pratiğini küçümsendiğine olarak Degas, bu çok reddetti.
  2 Hits junior.edumedia-sciences.com  
Wanneer wit zonlicht in een waterdruppel wordt gevangen, wordt het licht verstrooid. Net als bij een prisma splitst deze verstrooiing het zonlicht in zijn componentkleuren. (Het 'prisma' zou in dit geval een bolvormig prisma zijn.)
Beyaz güneş ışığı su damlası ile kesiştiğinde, ışık içerde yayılır (difizyon). Prizma da olduğu gibi yayılma güneş ışığının renklerine ayrılmasına neden olur. (Bu durumda "prizma" küresel şekildedir.) Sonuçta uygun açıda gözlemlendiğinde gökkuşağı görülür. Gözlemci su damlaları ile Güneş arasında olmalıdır. Gelen ışığın normalle yaptığı açı yaklaşık 40° olduğunda gelen ışın su damlasına çarpıp geri döner.
  11 Hits www.sera.de  
Een natuurlijke bescherming van de vijver tegen het zonlicht is niet altijd mogelijk. Dat kan juist in de warme zomermaanden en bij helder water tot een overmatige en daarmee gevaarlijke bestraling door de zon leiden.
Havuz için doğal gölge her zaman mümkün değildir. Bu durum aşırı ve dolayısıyla da tehlikeli güneş ışığına özellikle sıcak yaz ayları boyunca maruz kalmaya neden olabilir. Yüzeyde yüzen balıklar acı verici güneş yanıklarına maruz kalabilir. Alg büyümesi direkt güneş ışığı ile artar. sera pond bio humin zararlı UV ışınlarını filtreleyerek havuzu gölgeler.
  2 Hits www.gran-turismo.com  
Het circuit is nagemaakt met de nieuwste methoden, waardoor je het gevoel hebt dat je echt in de prachtig groene Eifel bent. Het zonlicht, het asfalt, alles klopt en dat leidt tot een ongelooflijke rijervaring.
Alman Nürburgring pisti dünyadaki otomobil gelişiminde bir değerlendirme noktası olarak görev alır ve “Gran Turismo” da yıllarca buradaki yarışlara katılarak toplanan verileri oyuna aktarmıştır. Bu 20 km uzunluğundaki pistin en alçak ve en yüksek noktası arasında 300 metrelik bir fark vardır ve karmaşık zeminiyle birleşince dünyadaki en zorlu pist ortaya çıkmıştır. Bu pist en son metodlar kullanılarak yeniden yaratılmıştır ve Eifel bölgesinin zengin yeşilliklerini, güneş ışınlarını, asfaltın dokusunu neredeyse hissedebilirsiniz ve bunların bir araya gelişi sizler için inanılmaz derecede zengin bir sürüş tecrübesi yaratır.
  3 Hits www.optiflor.nl  
De ideale dagtemperatuur ligt tussen 20 en 22°C. Deze orchidee vraagt weliswaar veel licht, maar verdraagt echter geen rechtstreeks zonlicht, zeker niet in de zomermaanden. Een ideale plek is een plaats op de vensterbank gericht op het (noord)oosten of het (zuid)westen.
Phalaenopsis en iyi minimum 16°C'lik gece sıcaklığı ve maksimum 24°C'lik gün içi sıcaklıkta gelişir. İdeal gün içi sıcaklık 20-22°C arasındadır. Bu orkide çok ışık ister, ama direkt güneş ışığını -özellikle yaz aylarında- tolere edemez. İdeal yeri (kuzey)doğu veya (güney)batı yönündeki cam kenarlarıdır. Yapraklar sarardığı zaman, bu, çok fazla direkt güneş ışığının bir işaretidir. Çiçek tomurcuklarının veya koyu yeşil yaprakların dökülmesi, ışık eksikliğini işaret edebilir.
  petition.avaaz.org  
Maar als het moment aanbreekt en beschenen wordt door het zonlicht van de publieke aandacht, wordt de uitkomst van de beslissing vaak toch bepaald door de percepties die leiders hebben van de politieke gevolgen.
Bir meseleyle ilgili ya da amaca giden yolda bazen öyle bir an olur ki ki tam bir kararın verilecekken halkın kitlesel protestosu herşeyi değiştirebilir. Bu noktaya varabilmek için bu konudan başka hiç birşeyle ilgilenmeyen, kendini adamış insanların yıllarca büyük bir titizlikle -ve genellikle perde arkasında- çalışması gerekebilir. Ama bu an gerçekten geldiğinde, ve kamuoyu bu konuya yoğun ilgi gösterdiğinde, bu önemli kararlar politikacıların her seçeneğin siyasi sonuçlarının ne olacağıyla ilgili düşüncelerine bağlı olarak alınacaktır. Avaaz topluluğu işte bu müthiş kriz ve fırsat penceresinin açıldığı o kısacık anda kendini gösterir.
  7 Hits www.eso.org  
Dicht bij de horizon, aan de rechterkant van de foto zie je komeet C/2011 L4 (Pan-STARRS), de helderste van de twee. De heldere staart ontstaat voornamelijk door stof dat zonlicht reflecteert. In het midden van de foto, net boven de rechter hellingen van Cerro Paranal zie je een groenachtige nevel -coma- rond de kern van komeet C/2012 F6 (Lemmon) gevolgd door een zwak oplichtende staart.

Bu etkileyici fotoÄŸraf, 5 Mart 2013 tarihinde ESO FotoÄŸraf Elçileri’nden biri olan Gabriel Brammer tarafından yakalanmıştır. FotoÄŸraf, çekildiÄŸi sırada güney gökyüzünde hareket eden iki kuyruklu yıldızı ve Paranal Gözlemevi’nin günbatımı manzarasını gözler önüne seriyor. Görüntünün sağında, ufka yakın bölgede, iki kuyruklu yıldızdan en parlağı, büyük ölçüde güneÅŸ ışığını yansıtan tozun oluÅŸturduÄŸu parlak kuyruÄŸuyla C/2011 L4 Kuyruklu Yıldız (Pan-STARRS) öne çıkıyor. Görüntünün ortasında, Cerro Paranal’ın saÄŸ yamacının hemen üzerinde, çekirdeÄŸinin çevresini saran yeÅŸilimsi yıldız bulutu ve diÄŸer kuyruklu yıldıza göre daha sönük kuyruÄŸuyla C/2012 F6 Kuyruklu Yıldız (Lemmon) görülebilir. Kuyruklu yıldızın yeÅŸil rengi, yıldız bulutunda güneÅŸ ışığı ile gazların iyonlaÅŸması sonucunda ortaya çıkıyor. Bu fotoÄŸrafta üçüncü bir kuyruklu yıldız olduÄŸunu düÅŸünebilirsiniz, ancak Lemmon ve Pan-STARRS kuyruklu yıldızları arasında pır pır eden parlak gökcismi, doÄŸru zamanda ve doÄŸru yerde atmosferde yanarken ÅŸans eseri keÅŸfedilen bir göktaşıdır.

Ä°letiÅŸim

Özge A. Uçarcı
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: ozgeucarci@gmail.com

  www.elephantos.com  
Hoe meer u de kruid vermaalt, hoe sneller de actieve stoffen in de vloeistof opgenomen worden. Plaats de fles niet in het zonlicht en gebruik het liefst donker glas. Laat het mengsel 2 werken staan en schud de fles zeker 1x per dag.
Clavo Huasca'yı afrodizyak olarak kullanmak istiyorsanız, geleneksel hazırlama yöntemine göre tentür hazırlamak durumundasınız. Bu, bitkinin kolayca çözünmesini sağlayacak ve etkilerini kaybetmeden daha uzun süre saklanabilmesini sağlayacak bir su ve alkol özütlemesidir. Yüksek dereceli bir alkol kullanmak en iyisidir. Buna ek olarak en iyi distile su kullanılır. Temiz bir cam şişe alın ve 50 gram Clavo Huasca'yı 200 ml sıvı (en azından %40'ı alkol olmalı) (4:1) oranında karıştırın. Bitkiyi ne kadar çok öğütürseniz o kadar çok içindeki maddelerin sıvıya karışmasını sağlarsınız. Şişeyi direkt güneş ışığına koymayın ve tercihen renkli şişe kullanın. Günde bir defa çalkalayarak 2 hafta boyunca her şeyin karışmasını sağlayın. İki hafta sonra karışımı süzgeçten geçirerek kalıntıyı sıvıdan ayırın. Bu özütten 3-4 ml, günde iki kere kullanın. Clavo Huasca'nın Ayahuasca içinde farklı hazırlanması gerekmektedir. 1-2 çay kaşığı Clavo Huasca'yı bir fincan sıcak su ile karıştırın. 5 ile 10 dakika arasında demlendirin. Karışımı ilk önce süzgeçten geçirin. İçtikten 30 dakika sonra etkileri gözlenecektir.